05.02.2021
Ohlédnutí za rokem 2020, jak to u nás (v ck Katu) probíhalo, jak nás ovlivnil covid. Část čtvrtá.

Dobrý den, ahoj.

Týden (a kousek) je pryč a dnes vás tak čeká již čtvrtý díl "Ohlédnutí za rokem 2020" 🙂.

Pokud jste předchozí části ještě nečetli, najdete je u nás na blogu:

  1. Ohlédnutí za rokem 2020 - část první
  2. Ohlednutí za rokem 2020 - část druhá
  3. Ohlédnutí za rokem 2020 - část třetí

Než začnu, opět malá, aktuální vsuvka. Minule jsem dost rozebíral Island a v závěru jste se mimo jiné dozvěděli, že v případě absolvované vakcinace na covid-19 už není třeba na Islandu podstupovat testy ani karanténu. Výše uvedené nyní platí již i pro Madeiru 🥳. Dosud byl podmínkou negativní výsledek testu (na rozdíl od Islandu mohl být dovezený z ČR), nyní již akceptují i certifikát/lékařské potvrzení o vakcinaci. Pokud jste už náhodou očkovaní, nebo patříte do prioritních skupin a pravděpodobnost absolvovat očkování je pro Vás již vysoká, pak je Madeira jasná volba 🙂.

Nyní již zpátky k tématu, do druhé poloviny roku 2020.


Červenec

Na červenec jsme se, po marných nadějích realizovat v červnu Island, opravdu těšili. Od 1.7.2020 bylo totiž opět možné, po více než tříměsíční pauze, cestovat na Madeiru. Je to pro nás jednak srdcová záležitost 💖 - zájezdy na Madeiru pořádáme od roku 2010, naší první sezony - a také je pro nás významná v objemu prodaných zájezdů - v roce 2019 jsme realizovali 11 termínů zájezdu na Madeiru. Podmínkou vstupu byl negativní výsledek testu (metodou RT-PCR). Měli jste ale na výběr ze dvou možností.

První možností bylo přivézt si negativní výsledek testu s sebou z ČR, při příletu na Madeiru starý max. 72h. Pokud jste "využili" tuto variantu, pak jste se po příletu na letišti na Madeiře nijak nezdrželi a rovnou jste mohli vyrazit, kam vás nohy nesly. Druhou možností bylo absolvovat test (zdarma) po příletu až na Madeiře. To vám na letišti odebrali vzorek, pak jste se měli odebrat do místa svého ubytování (třeba do hotelu) a čekat na výsledek, který měl být znám následující den. Z praktických důvodů jsme od našich klientů vyžadovali variantu první - klient se nechá otestovat tři dny před začátkem zájezdu, do 24-48h zná výsledek a na Madeiru už s námi vyrazí jen "negativní" klienti, kteří tak budou mít jistotu, že budou moci program zájezdu absolvovat. Nutno podotknout, že jsme žádné naše klienty do testů netlačili - vždy dostali na výběr účastnit se zájezdu za těchto podmínek, nebo svou účast zrušit (bez jakýchkoliv stornopoplatků).

První červencový termín na Madeiru měl začínat v pátek 10.7. Jak se termín blížil, z letového řádu Smartwings (které pro lety na Madeiru využíváme) zmizely středeční lety. To nám nijak nevadilo (a dalo se to vzhledem k situaci očekávat), páteční a pondělní lety prozatím v systému zůstávaly. Ačkoliv se nám z důvodu nutnosti testování nebo všeobecných obav několik klientů odhlásilo, stále jich bylo dost na pohodovou realizaci. 19.6., přesně tři týdny před odletem mi přišel e-mail, že se náš let ruší ❌. Za běžné situace by nebyl problém zajistit na Madeiru alternativní dopravu. Bylo by to takto na poslední chvíli poměrně drahé, ale mohli bychom letět třeba s TAPem s přestupem v Lisabonu. Možná si z minulého dílu "Ohlédnutí" zmínku o TAPu pamatujete - ano je to ten TAP, který veškeré lety Praha - Lisabon zrušil až do konce července. Ani žádná jiná alternativa nebyla - jiný dopravce, jiné přestupy, jiné odletové letiště v okolí ČR - žádná taková alternativa neexistovala. To jsme poprvé rušili zájezd, o kterém jsme byli do poslední chvíle přesvědčení, že ho zrealizujeme.

Proběhlo klasické "kolečko" související se zrušením zájezdu. Vyřídit zrušení s klienty (kteří byli všichni velmi vstřícní, ačkoliv jsme je nejprve "napínali" zdali se bude termín realizovat, po potvrzení realizace asi měsíc před odletem bylo ještě potřeba od klientů potvrdit souhlas s testem a vybrat doplatky a o další týden později zájezd rušíme ☹️), zájemce přehlásit na jiný termín nebo vystavit vouchery (ano, to jsme ještě vystavovali vouchery). Zrušit rezervace v hotelech ačkoliv už měly naposílané rooming listy (i s madeirskými hoteliéry vše probíhalo v přátelském duchu - přeci jen do hotelů, které využíváme, jezdíme již nějaký ten pátek), informovat průvodce o zrušení, zrušit objednanou dopravu na Madeiře a také vyřídit zrušení s aerolinkou - dostali jsme od Smartwings voucher 😆.

Dle mého názoru musel Smartwings vědět již dříve, že linku na Madeiru ještě v červenci operovat nebude. Ale přijímám i odůvodnění, že čekal do poslední možné chvíle zda se letadlo naplní tak, aby to dávalo ekonomicky smysl. Nenaplnilo se a stejný osud čekal i všechny další červencové lety. Ano, Smartwings skutečně postupně zrušil všechny lety na Madeiru až do konce července (a my jsme tak museli termín na přelomu července/srpna také zrušit). Ekonomický důvod a čekání do poslední možné chvíle před zrušení letu chápu, ale z pohledu ck, organizátora zájezdů, je to mírně řečeno řešení nevhodné. To už mi je milejší přístup TAPu, který nám začátkem června řekl, že zkrátka do konce července z Prahy do Lisabonu nepoletí a my tak neměli falešné naděje některý z červnových a červencových zájezdů na Azory realizovat.

Tou dobou (začátkem července) se měly konat i naše tradiční zájezdy do Skotska, West Highland Way a Ostrov Skye a západní vysočina. O těch jsme věděli už asi měsíc předem, že realizace není v žádném případě možná. Ačkoliv nakonec už začátkem července Ryanair začal opět Praha - Edinburgh létat (na což jsme doplatili propadnutím jedné letenky - klientka měla zájem vracet se ze Skotska až několik dní po skončení zájezdu - tedy jsme jí zajistili návrat právě s Ryanem), Easyjet a Jet2 (které standardně využíváme) lety rušily. Což dávalo smysl, neboť v té době byla ubytovací zařízení pro turisty ve Skotsku z nařízení vlády zavřená a navíc po příletu do Skotska byla povinná karanténa.

I červencový zájezd do Kanady jsme museli zrušit - kromě toho že ještě v půlce července byla ubytovací zařízení zejména v NP Banff a NP Jasper z nařízení vlády zavřená, nebylo jak se do Kanady dostat. Většinou létáme z Prahy (s jedním přestupem v Evropě) do Seattlu - ano, Seattlu v USA, kam Evropané od března 2020 pro turistické účely nemohou ⛔. Bohužel i varianta letět rovnou do Vancouveru (Kanada) nepřipadala v úvahu - ani do Kanady jsme pro turistické účely cestovat nemohli (a stále ještě nemůžeme) ⛔.


Na srpen jsme měli naplánované další termíny na Madeiru, dále pak na Azory a do Gruzie. O tom, jak jsme museli další zájezdy rušit, ale i o tom, jak jsme po více než čtyřech a půl měsících realizovali první zájezd, se dočtete příště 🙂.

Díky za přečtení.

Petr Schlindenbuch

Rádi byste se na něco zeptali? Téma může být jakékoliv, napište mi.

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.