29.03.2021
Ohlédnutí za rokem 2020, jak to u nás (v ck Katu) probíhalo, jak nás ovlivnil covid. Část sedmá.

Dobrý den, ahoj.

Člověk by si myslel, že po více než roce "života s covidem" se alespoň některé nejvíce kritizované nedostatky vlády odstraní. Zejména pokud se jedná o relativně jednoduchou záležitost, jako je komunikace.

Dobrá komunikace moc nestojí - stačí určit si nějaký řád, nastavit pravidla a toho se držet. Zároveň ale dobrá komunikace, dle mého názoru, musí být transparentní, rychlá a vhodně prezentovaná. Pokud budu mluvit/psát o něčem, co nedokládám fakty/zdroji, nejsem důvěryhodný. Pokud nastane nějaká událost a já budu dělat mrtvého brouka nebo jen reagovat pozdě, důvěryhodnost klesá. Pokud budu ústně či písemně komunikovat "hrubě" a házet odpovědnost na jiné, také mi to na důvěryhodnosti nepřidá.

Proč o tom píšu nyní? Protože jsem v úterý 16. 3. 2021 poslal dotaz na oficiální e-mailovou adresu Ministerstva zdravotnictví (mzcr@mzcr.cz), dodnes bez odpovědi. Tedy první odpověď jsem dostal hned po odeslání - automatickou - že moje "podání" bylo přijato a "bylo předáno věcně příslušnému útvaru ke zpracování".

Můj dotaz se týkal zařazení jedné destinace na "semaforu", tedy aktuální téma. Nepočítám-li den odeslání dotazu, je to již 9 pracovních dní (článek psán dne 26.3.2021), odpověď žádná. Nejvíc mě ale dopálilo upozornění v přijatém potvrzení, které říká: "Pokud elektronické podání neobsahuje základní identifikační údaje odesílatele, tj. jméno, příjmení a bydliště (v případě právnické osoby - název a sídlo), podání bude věcně příslušným útvarem ministerstva zpracováno, ale odesílateli datové zprávy nemusí být odpovězeno."

Co na tom, že tímto ministerstvo porušuje Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Neřekneš nám jak se jmenuješ a kde bydlíš? Máš smůlu, neodpovíme Ti.

Nutno podotknout, že jsem v dotazu uvedl standardní firemní podpis, a tedy zřejmě "jen" nikdo neměl čas můj e-mail vyřídit - asi mají moc práce 🤷.

Pro srovnání se podívejte na tuto e-mailovou konverzaci. Dnes (26.3.2021) v 10:32 jsem zaslal dotaz na islandské Zdravotní ředitelství (agentura fungující pod tamním ministerstvem zdravotnictví), v 13:19 jsem dostal odpověď a požadované informace. Nemám slov - takto to má fungovat 👏.

Tímto bych rád vyzval všechny, kteří jste již naočkovaní (nebo do léta budete), nebo kdo jste v minulosti covid prodělal a máte (nebo si můžete dodatečně sehnat) potvrzení o pozitivním PCR testu, nebo máte či si uděláte test prokazující přítomnost protilátek na covid, pojeďte s námi na Island. Při splnění kritérií v předchozí větě je cestování tam i zpět bez jakýchkoliv omezení, bez testů, bez karantény 👌.

Nyní už zpět k sedmé části Ohlédnutí.

Pokud jste předchozí části ještě nečetli, najdete je u nás na webu na blogu:

  1. Ohlédnutí za rokem 2020 - část první
  2. Ohlednutí za rokem 2020 - část druhá
  3. Ohlédnutí za rokem 2020 - část třetí
  4. Ohlédnutí za rokem 2020 - část čtvrtá
  5. Velký vládní guláš
  6. Zápisky z cest - příprava zájezdu do Kostariky
  7. Ohlédnutí za rokem 2020 - část pátá
  8. Zákazy místo řešení - události minulého týdne
  9. Ohlédnutí za rokem 2020 - část šestá

Září

V září jsme měli, mimo jiné, naplánované zájezdy na Menorcu a na Mallorcu. Oba tyto španělské ostrovy bylo možné navštívit za přijatelných podmínek a termíny jsme měli vyprodané - ideální výchozí pozice pro realizaci zájezdu 😎. Ostatní destinace, které jsme na září původně plánovali, byly nedostupné. Do Gruzie jsme nemohli (o tom jsem psal už v pátém ohlédnutí a nepříznivý stav trval i v září), Madeira kvůli letovému řádu nebyla možná na 11 dní (naše nejoblíbenější varianta Madeiry) a zájemce o týdenní variantu jsme směřovali na konec října. USA byly (a stále jsou) pro turisty z Evropy uzavřené.

Zájezd na Menorcu byl pro rok 2020 novinkou, i proto jsme se na jeho realizaci velmi těšili. Již na konci června bohužel Smartwings lety na Menorcu zrušily. Bylo to ale poměrně brzy (chválíme Smartwings za včasné zrušení 👍) a my tak měli čas a prostor na nutné úpravy.

Jelikož Menorca nepatří mezi top vyhledávané destinace pro českou klientelu a žádná další aerolinka tam přímo z Prahy nelétá, museli jsme brát v úvahu i jiné odletové letiště, než je Praha. Pro ilustraci - standardně létaly Smartwings v září na Menorcu dvakrát týdně, zatímco třeba na Mallorcu denně, někdy i vícekrát za den.

V polovině července jsme klienty informovali o posunu termínu o dva dny na nový termín 11. - 21.9.2020. Odletové místo? Vídeň. Ačkoliv byl plánovaný odlet "až" v 13:05, klientům jsme doporučili přijet autem nebo vlakem do Vídně již večer předem s tím, že ubytování v hotelu zařídíme a zaplatíme. Vzhledem ke covid-situaci nebyl problém s úpravou hotelů na Menorce, ani s úpravou místní dopravy. Zároveň téměř všichni klienti tuto změnu akceptovali 🙏.

Mysleli jsme si že máme "vyhráno" a pouze jsme laborovali s otázkou, jaké podmínky vstupu/návratu budou platné v době konání zájezdu. V červenci, kdy jsme dělali výše popsané změny, bylo možné cestovat na Menorcu i zpět bez omezení, stejně tak i do Vídně.

Asi už tušíte, že to tak jednoduché nebylo 🤦. Koncem července totiž Wizzair (který nás měl z Vídně na Menorcu dopravit) odrušil některé lety a museli jsme opět posouvat. Tentokrát jsme se již s naším programem do aktuálního letového řádu nevešli a bylo třeba zájezd od den zkrátit. Odlet tedy ještě o den později, návrat zůstal dle předchozí úpravy. Snížili jsme cenu zájezdu, informovali klienty, hotely, dopravce ... vše se opět zdálo v pořádku.

V půlce srpna Wizzair zrušil veškeré lety z Vídně na Menorcu do konce roku ... to se jim fakt moc nepovedlo - zrušit linku cca 3 týdny před odletem je sice v zákonné lhůtě bez následných sankcí, ale to nám nijak nepomůže. Za normálních okolností - čert to vem, ale za situace, kdy realizujete jeden zájezd za čtyři měsíce a tohle má být druhý, je to dost nešťastné.

Nebudeme brečet nad rozlitým mlékem 🥛 - ještě tu je Eurowings (patří do skupiny Lufthansa) a s krátkým přestupem v Německu (čemuž jsme se původně snažili vyhnout) se lze z Prahy dostat na Menorcu i zpět +- v námi požadovaném termínu 😀. Připravujeme a upravujeme vše potřebné a chystáme se kontaktovat klienty. Opět. Než jsme klienty stačili informovat, Eurowings zrušily lety Praha - Dusseldorf, čímž nás "odřízly" od návazného spoje z Dusseldorfu na Menorcu.

Žádná jiná další schůdná varianta neexistovala. V rámci příprav realizace jednoho zájezdu nás tak postupně vypekly hned tři letecké společnosti. Smartwings rušily více než dva měsíce předem - to je naprosto korektní. Wizzair a Eurowings nás odstřihly těsně pod vrcholem, což už moc fér nebylo 🤷.


V září jsme ještě (ne)pořádali zájezd na Mallorcu - tam byl vývoj také zajímavý. O tom ale až příště 🙂.

Ještě jednou opakuji - pokud jste již naočkovaní, nebo jste covid prodělali, nebo "jen" máte protilátky, pojeďte na Island, je to bez jakýchkoliv omezení. Navíc se tam můžeme podívat na lávové pole, které se právě vytváří.

Díky za přečtení.

Petr Schlindenbuch

Rádi byste se na něco zeptali? Téma může být jakékoliv, napište mi.

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.