10.03.2021
Ohlédnutí za rokem 2020, jak to u nás (v ck Katu) probíhalo, jak nás ovlivnil covid. Část šestá.

Dobrý den, ahoj.

Rovnou se vrhnu k "Ohlédnutí za rokem 2020" a jeho šesté části.

Pokud jste předchozí části ještě nečetli, najdete je u nás na webu na blogu:

  1. Ohlédnutí za rokem 2020 - část první
  2. Ohlednutí za rokem 2020 - část druhá
  3. Ohlédnutí za rokem 2020 - část třetí
  4. Ohlédnutí za rokem 2020 - část čtvrtá
  5. Velký vládní guláš
  6. Zápisky z cest - příprava zájezdu do Kostariky
  7. Ohlédnutí za rokem 2020 - část pátá
  8. Zákazy místo řešení - události minulého týdne

Srpen - část druhá

O tom jak jsme nerealizovali zájezdy na Madeiru a do Gruzie v srpnu, jste se mohli dočíst v minulém "Ohlédnutí". Zbývají nám tak už jen Azory 🙂.

Jelikož se podmínky vstupu na Azory (stejně tak jako do jiných destinací) postupně vyvíjely a měnily, více jsme je začali analyzovat někdy od začátku července. Tedy v době, kdy jsme dostali potvrzené úpravy letů pro naše skupiny. Pro představu - v době před covidem létal TAP v létě na lince Praha - Lisabon minimálně jednou denně, v některé dny dokonce dvakrát. Nyní to bylo jen 3-4 lety za týden (což byla stále dost vysoká frekvence s ohledem na propad poptávky - mohli jsme tušit, že se ještě "něco chystá") ❗.

Původní termín 5. - 13.8. jsme tak museli kvůli (pochopitelné) úpravě letového řádu změnit na 9. - 17.8. Na první pohled to rozhodně složitě nevypadá - prostě posouváme zájezd o čtyři dny. Pokud si ale pročtete program zájezdu, zjistíte, že to zas tak jednoduché není.

V první řadě možnost takového posunu začíná a končí s ochotou klientů danou změnu akceptovat. Změna o čtyři dny přeci jen není málo a může nabourat nejen plán dovolené, ale i jiné naplánované povinnosti. Všichni přihlášení klienti však změnu bez problému akceptovali (klobouk dolů 👏) a dokonce se ještě přihlásili i klienti noví, nebo jsme je sem přesunuli ze zrušených termínů v červnu a v červenci.

Dále bylo potřeba upravit pořadí navštívených ostrovů a Lisabonu tak, aby seděl letový řád na podmínky vstupu do pevninského Portugalska (v té době pro občany EU bez omezení, nyní takto) a vstupu na Azory (nyní takto) - k tomu se ještě vrátím, to byla totiž ta největší "legrace".

Abych dokončil myšlenku 💡 všech nutných úprav při změně termínu tohoto zájezdu, je třeba zmínit nutnou úpravu termínu místního přeletu (z Terceiry na Sao Miguel nebo naopak), úpravu termínu půjčení aut na jednom a druhém ostrově (skupinka byla malá, jeli jsme tedy dva průvodci/řidiči a půjčili si mikrobusy), úpravu transferů v Lisabonu (letiště - hotel - letiště), úpravu termínů hotelu v Lisabonu, na Terceiře, na Sao Miguel v Ponta Delgadě a ve Furnas. To vše v době, kdy je standardně top sezóna a vše (hotely, lety, auta) je vyprodané. Nyní kvůli covidu sice vlastně sezona nebyla, ale místo toho bylo mnoho hotelů uzavřených, lety prořídlé (a ty co zbývaly byly dost obsazené) a autopůjčovny tradičně s nedostatkem mikrobusů.

Nyní se musím vrátit k podmínkám vstupu na Azory, které fakticky definovaly rámec nutných úprav 🛂. Zpočátku to bylo relativně jasné, na webu https://covid19.azores.gov.pt byly podmínky vstupu uvedené i v anglickém jazyce. Nechtěl jsem s mojí portugalštinou dělat hrdinu, tak jsem rovnou pročítal anglickou verzi. Podmínkou vstupu byl RT-PCR test (negativní výsledek :) při příletu na Azory starý max. 72h. Pokud by někdo přiletěl bez testu, udělají mu ho na Azorech hned na letišti a pak musí na výsledek čekat v hotelu, v té době myslím dodávali výsledky do 24-48h. My jsme ale pro naše klienty počítali jen s variantou přivést si s sebou výsledek testu z ČR. Další požadavky na vstup nebyly. Tedy vlastně byly, ale týkalo se to jen osob, které na Azorech chtěly být "více než sedm dní" (musely by se nechat na ostrovech přetestovat). To se nás ale netýkalo, protože jsme s tím takto počítali a upravili lety, abychom na ostrovech strávili jen těch sedm dní - první den přílet na Azory a sedmý den odlet z Azor.

Je třeba si uvědomit, že již požadavek na negativní PCR test 🧪 starý max. 72h při příletu, byl v té době poměrně významnou podmínkou. Neberu-li v úvahu cenu testu (v létě cca 2tis Kč), rozhodující bylo včasné dodání výsledku testu laboratoří. Dnes se třeba z webu MZČR (https://koronavirus.mzcr.cz/testovani/) proklikáte až do rezervačního systému jednotlivých odběrových míst, zvolíte si jaké potvrzení o výsledku potřebujete a v kterém jazyce. Nic takového tenkrát (léto 2020) nebylo. Já jsem se nechával testovat v Praze na odběrovém místě jedné z laboratoří a dopředu jsem věděl, že výsledek v angličtině dostanu do 24h. Klienti se ale většinou nechávali testovat na odběrových místech v krajských nemocnicích - konkrétně třeba v Liberci. Přesně si pamatuju, jak měla liberecká nemocnice v informacích pro samoplátce napsáno "výsledek testu je většinou hotový do 48h". Jednak 48h je strašně dlouhá doba a navíc mě znepokojovalo to slovo "většinou". Prostě žádná garance. Navíc tu verzi v angličtině si zde bylo nutné vysloveně "vydupat". Tím nechci nijak kritizovat nemocnice - neměly prostě nastavenou agendu na takovéto testování. Chyběla ale jakákoliv viditelná koordinace ze strany MZČR a to považuji za zásadní nedostatek.

Vše je ale domluvené, na nový termín uzpůsobené a datum odletu se pomalu blíží. Když bylo asi 2-3 týdny do odletu a předvyplňoval jsem příletový formulář na Azory (tak jako se nyní vyplňuje kvůli covidu téměř do každé země/destinace), nebylo mi u jedné položky jasné, co přesně se tam má vyplnit. Otevřel jsem si proto i portugalskou (originální) verzi dokumentu abych tomu přišel na kloub. A tím začala další legrace 😅.

Součástí příletového formuláře je totiž i rekapitulace podmínek vstupu. Čtu, čtu, čtu a dočtu se k místu, kde je napsáno, že další testování na ostrovech musí podstoupit všechny osoby, které na Azorech budou 7 dní nebo více, v portugalštině doslova "sete días ou mais" 7️⃣. To mě celkem zatrnulo, protože my jsme na ostrovech měli být právě těch 7 dní. Otevírám pro kontrolu anglickou verzi a skutečně nacházím spojení "more than seven days", česky "více než sedm dní" a to (dle mého názoru) jednoznačně znamená osm dní a déle.

Chyba v překladu nějakého azorského úředníka mě stála dost nervů, telefonátů a e-mailů. Nejprve tedy volám na portugalské velvyslanectví v Praze zda o tom něco neví. Moc toho neví, ale předávají mě dál na české zastoupení portugalského informačního turistického centra. Tam mě místo objasnění situace ještě více vystresují, protože zmiňují povinnost přetestování na Azorech 6. den, počítáno od data původního (přivezeného) testu. Na to argumentuju že to ale platí jen pro ty, kteří na ostrovech zůstávají "déle než sedm dní" nebo "sedm dní a déle", dle toho co tedy ve skutečnosti platí. Předávají mi tedy kontakt na Azory do tamní pobočky turistického informačního centra, že to budou vědět. Po několika e-mailech a telefonátech dostanu ujištění, že přetestování na Azorech je nutné jen v případě, že bychom tam zůstali sedm dní nebo déle.

Dobrá zpráva je, že mám konečně jistotu (snad), jak to tedy je (oficiální azorský helpdesk ke koronaviru mi jen recitoval oficiální podmínky, ale na konkrétní dotazy neodpovídal). Špatná zpráva je, že počítáme se sedmi dny na Azorech, ale můžeme tam být jen šest (abychom se vyhnuli přetestování). Z této nepříznivé situace jsme ale vyklouzli celkem elegantně. Měli jsme totiž letět odpoledne Praha - Lisabon a hned dál Lisabon - Terceira. Naštěstí TAP (i v rámci zajištění dopravní obslužnosti) létá na Azory i několikrát denně, vložíme tedy do cesty na Azory ještě noc v Lisabonu a na Azory přiletíme až druhý den kolem poledne, tak abychom zachovali max. 6 dní na ostrovech. Ve výsledku tak místo dvou nocí na Terceiře budeme jednu v Lisabonu a druhou na Terceiře. Nevadí, program se v pohodě stihne 😎.

23. července, asi dva týdny před odletem, mi přichází zpráva od českého zastoupení TAPu: "Bohužel nám zase zrušily lety, mohou letět o den dříve?". To už mám pocit, že nám to někdo dělá naschvál a Azory nám nejsou souzeny. Posunout vše o den dříve by asi šlo, ale pak chybí let Lisabon-Praha v den, kdy se máme vracet domů. Vyřešíme to tedy tak, že celý zájezd posuneme o den dříve a o den protáhneme pobyt při cestě zpět v Lisabonu, tak aby vše sedělo na letový řád. A proč raději ten jeden den navíc nezůstaneme na Azorech? Protože tam můžeme být bez přetestování jen 6 dní 🤣.

Možná si teď řeknete, že jsem přeci o pár odstavců výše psal o tom, jak posun u tohoto typu zájezdu není úplně jednoduchý a najednou to jde. Ono to skutečně jde, ale pouze za nutnosti všech výše zmíněných úprav, které běžně takto na poslední chvíli nejsou zkrátka možné. Díky koronakrizi ale byla tato změna na poslední chvíli realizovatelná a stačilo "jen" upravit ubytování v Lisabonu po cestě tam, na Terceiře, na Sao Miguel ve Furnas, na Sao Miguel v Ponta Delgadě, v Lisabonu po cestě zpět. Upravit transfery v Lisabonu po cestě tam a zpět. Upravit místní přelet z Terceiry na Sao Miguel. Upravit půjčení mikrobusů na obou ostrovech.

Bylo také třeba opět (už ani nevím pokolikáté) kontaktovat klienty a o této úpravě je informovat. Ono se fakticky jednalo o prodloužení termínu o jeden den a to tak, že místo odletu v neděli, jsme odlétali už v sobotu, i proto jsem spíše očekával kladné ohlasy. A skutečně, všichni tuto další změnu bez problému akceptovali 🥳. Jen byli většinou nejprve trošku vylekaní, že se zájezd ruší, protože jsem jim při poslední komunikaci (o pár dní dříve) říkal, že vše platí a že pokud bych jim znovu volal, tak asi jen v případě, že by se zájezd rušil. Teď už "jen" zbývalo posunout termín předodletového testování o den dříve, což se všem (překvapivě) povedlo.

Ve čtvrtek před začátkem zájezdu (odlet v sobotu) jsem byl v Praze na testování a pak nervózně vyčkával na výsledek testu do pátku. Pokud by mi totiž vyšel pozitivní, čekala mě karanténa/samoizolace a pápá Azory. Především ale by nám tímto vypadl průvodce na tomto zájezdu - já (druhý průvodce/řidič Jirka jel totiž na zaučenou - Azory v té době neznal). I na tuto situaci jsme byly připraveni. David, který na Azorech také zná téměř každý kámen, všechny výlety, bary a další libůstky, byl připraven mě zaskočit. Mírnou komplikací byl jeho tehdejší aktuální výskyt v Německu - měl proto rezervovanou místenku na pátek večer na bus do Prahy, v sobotu ráno by si zašel na test s požadavkem na expresní výsledek do 2-3h (cena cca 7500 Kč) a odpoledne by už byl na srazu na letišti. No a pokud by i jemu vyšel test pozitivně, jel by na Azory sám Jirka (ačkoliv to tam nezná), zrušili bychom mikrobusy a objednali minibus s tamním řidičem a také bychom zajistili místního azorského průvodce, který by s Jirkou spolupracoval. Organizačně vyřešeno dle mého názoru elegantně, finančně už by to taková sláva nebyla. Podstatné je, že máme záložní řešení.

Záložní řešení nebylo potřeba 🥳. V pátek ráno mi přišla sms s negativním výsledkem a odkazem na stažení potvrzení. Během dne a následně i v sobotu dopoledne nám postupně od všech klientů přišlo potvrzení, že mají výsledek také negativní.

V sobotu 8. srpna po poledni jsme se všichni sešli na letišti v Praze ✈️, abychom vyrazili na Azory a do Lisabonu, na náš první realizovaný zájezd od začátku koronakrize, téměř pět měsíců po skončení zájezdu do Karibiku.


I vzhledem k nestandardním okolnostem (covid) by byl, dle mého názoru, zajímavý nějaký cestopis z tohoto konkrétního zájezdu... Třeba někdy v budoucnu 🙂.

Ještě mě napadá - právě během tohoto zájezdu jsme točili naše video "Azorské ostrovy ze vzduchu". Pokud jste ho ještě neviděli, myslím že ty dvě minutky stojí za to.

Díky za přečtení.

Petr Schlindenbuch

Rádi byste se na něco zeptali? Téma může být jakékoliv, napište mi.

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.