12.02.2021 | Poslední aktualizace: 05.02.2021
Jak ministerstvo zdravotnictví vydalo ochranné opatření a následně ho v tichosti vyměnilo za zdánlivě stejné, ale se zásadním dopadem na cestovní kanceláře a jejich klienty.

Dobrý den, ahoj.

Tento týden (začínající 1.2.2021) se pro nás (a asi pro všechny, kteří mají co dočinění s mezinárodním cestovním ruchem) nese ve znamení - jak to říct slušně - Velkého vládního guláše 🍲, jehož primární ingrediencí je ochranné opatření ministerstva zdravotnictví, účinné od 5.2.2021. Nechci se přímo navážet do samotných opatření, to mi asi nepřísluší. Co ale zkritizovat a označit za naprostý vládní amatérizmus a podraz mohu, je průběh jeho vyhlášení. Ještě se k tomu v budoucnu vrátím podrobněji, nyní jen opravdu stručně.

Zjednodušeně se jedná o povinnost před návratem defacto z kterékoliv země (stav k 5.2.2021) absolvovat antigenní nebo PCR test. Výjimku mají pouze "zelené" země 🟢, což je nyní v Evropě pouze Vatikán 😆. Zmíněné ochranné opatření bylo zveřejněno v úterý 2. února a obsahovalo výjimku pro klienty cestovních kanceláří. Nyní není podstatné, zda výjimka pro klienty ck dává smysl či ne (smysl dle mého názoru dává asi jen jako podpora cestovních kanceláří). Důležité je, že tam byla. O den později, 3. února někdy odpoledne/večer, původní dokument bez jakéhokoliv komentáře zmizel a objevil se nový, zdánlivě stejný dokument. Ten sice výjimku rovněž obsahuje, ale o několik stran dále je to ještě zapodmínkováno, přičemž daná podmínka splněna není a tedy již efektivně výjimka pro ck nyní neplatí. Bez jakéhokoliv komentáře či vysvětlení 👿.

Proč o tom ale píšu hned v úvodu - dnes, 5. února, nám odlétla skupinka na týdenní, turisticko-poznávací zájezd na Tenerife ✈️. Od pondělí od večera, kdy vláda obsah opatření oznámila, jsme řešili (a stále ještě řešíme), jak se s touto novou situací, v souvislosti s aktuálně pořádaným zájezdem, vypořádat tak, aby naši klienti mohli zájezd bez obav absolvovat a bez problému se i vrátit domů.

Neměl jsem tak bohužel čas, ani vhodné myšlenky, věnovat se tématu "Ohlédnutí za rokem 2020". Páté pokračování tedy nyní musím odložit. Na druhou stranu se mi konečně z táty (Petra staršího) podařilo vyšťourat povídání o přípravě zájezdu do Kostariky, které jsem v první části "Ohlédnutí" sliboval 🥳.

Díky za přečtení.

Petr Schlindenbuch

Rádi byste se na něco zeptali? Téma může být jakékoliv, napište mi.

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.