03.03.2021
Od 26. února do 11. dubna je zakázáno cestovat do Brazílie a několika afrických států. Proč ministerstvo raději zakazuje cestovat, než aby našlo způsob, jak cestování bezpečně umožnit?

Dobrý den, ahoj.

Pokračování šesté části "Ohlédnutí" mám rozepsané, nyní ale nemůžu neokomentovat události minulého týdne v cestovním ruchu.

Když jsem si minulý týden v rádiu po cestě do práce vyslechl pranostiku "Březen, do lockdownu vlezem, duben, ještě tam budem.", to jsem se ještě smál 😅. Když jsem si ale ve čtvrtek přečetl Ochranné opatření MZČR platné od 26. února do 11. dubna 2021, už jsem se tolik nesmál. Jasně, zákaz cestování do těch několika uvedených států se naší ck přímo nedotkne (ze zakázaných zemí děláme jen Brazílii), ale jde i o ostatní ck a cestovatele a hlavně o princip.

Jak je možné, rok po začátku pandemie, ve čtvrtek oznámit, že od pátku je zákaz cestování tam, tam a tam? Děkujeme pěkně, dali jste nám krásných asi 10 hodin na to se na tyto nové podmínky připravit 👿. Co dělají ck které mají klienty na Zanzibaru a další se tam v blízké době chystají poslat? Co dělají lidé, kteří se v blízké době na Zanzibar chystají? Nevím, někdo je asi smutnej, někdo zoufalej. Pokud mají zájezd koupený u ck, tak jsou klienti "v klidu", protože vše řeší (nebo by alespoň měla) ck. Tedy si myslím, že zoufalé jsou především cestovní kanceláře.

Zanzibar jsem jako příklad uvedl úmyslně - tento tanzánský ostrov je aktuálně relativně populární destinací, neboť vstup do země není podmíněn žádnými omezeními. OK, tanzánská vláda na covid nevěří (viz třeba tento článek) a statistiky nezveřejňuje (nebo je ani nemá), tak rizikovost cestování do této země naprosto chápu. Proto ale přeci máme "semafor" 🚦 a jelikož je Tanzanie tmavě červená, je při návratu nutný PCR test před odletem, po návratu samoizolace a PCR test po pěti dnech od příjezdu (zdroj zde), tak proč cesty úplně zakazovat? Nevěříme tanzánským PCR testům? OK, to také chápu - pak není nic jednoduššího než povinně všechny otestovat po příletu z Tanzanie na letišti v Praze (nebo jinde v EU) alespoň antigenem, nebo klidně PCR testem. Dle mého názoru tu zkrátka jsou jiné možnosti, než jen z pohodlnosti stále něco zakazovat ❌.

MZČR alespoň konečně do ochranného opatření zakomponovalo i odůvodnění (že by reakce na verdikt ústavního soudu, který zdůrazňuje nutnost opatření odůvodňovat?). Tím to ale bohužel končí. Zdroje neuvádí a jen konstatuje "fakta". Máte-li zájem, přečtěte si sami text ochranného opatření. Například závěr odůvodnění k Tanzánii říká "Aktuálně zaváděné ochranné opatření lze ve vztahu k Tanzanii odůvodnit extrémním rizikem šíření nákazy z této země, která souvisí s mimořádným nárůstem popularity cest občanů ČR do Tanzanie." 🤮 ... myslím že tato věta nedává smysl ani jazykově, natož pak fakticky.

Ze zvědavosti jsem z databáze MZČR, konkrétně z přehledu dle KHS "COVID-19: Přehled osob s prokázanou nákazou dle hlášení krajských hygienických stanic (v2)" (platné ke dni 2.3.2021) vytáhnul konkrétní čísla (veškeré datové sady MZČR jsou k dispozici zde). V období 1.1. - 2.3.2021 v 8.00h bylo potvrzeno 516.509 osob s nákazou covid-19, z toho se 2.833 osob nakazilo v zahraničí (tj. cca 0,55%). Z těch, co se nakazili v zahraničí, to bylo 87 osob (3%) v Tanzánii, dále namátkově 1 osoba v Keni (0,03%) a 1 osoba v Brazílii (0,03%). Zatímco třeba ve Španělsku se nakazilo 63 osob (2,2%), v Rakousku 123 osob (4,3%) a v Německu 787 osob (27,8%). Z výše uvedených čísel mi logika zákazu cestování do Tanzánie, Keni, Brazílie a dalších států nejde úplně do hlavy 🤷.

Nechápejte mě prosím špatně, já rozhodně netvrdím, že jsou veškeré podmínky cestování do různých destinací a návratu do ČR zbytečné. Myslím si ale, že leckdy nedávají smysl, nebo nám ten smysl není vládou ani ministerstvem vysvětlen.

Od mala mě učili, abych v případě problémů nehledal důvody, proč "to nejde", ale abych se snažil najít řešení, jak to udělat, aby "to šlo". A mě bohužel připadá, že naše vláda (která je bezesporu ve složité a nezáviděníhodné situaci) právě raději argumentuje tím proč "to nejde", než aby nalezla východisko jak udělat, aby "to šlo".

Odůvodnění ochranného opatření k zákazu cestování do jednotlivých zemí je takový alibi-dokument "proč to nejde". Korunu tomu nasazuje odůvodnění pro Keňu - tam už se o uvedení důvodu ani neobtěžovali - přečtěte si ho sami, je na úplném konci zmíněného opatření.

Díky za přečtení.

Petr Schlindenbuch

Rádi byste se na něco zeptali? Téma může být jakékoliv, napište mi.

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.