22.02.2021
Ohlédnutí za rokem 2020, jak to u nás (v ck Katu) probíhalo, jak nás ovlivnil covid. Část pátá.

Dobrý den, ahoj.

Rozčílení z předminulého týdne je už skoro pryč, ačkoliv důsledky zmiňovaného ochranného opatření přetrvávají a dle mého názoru ještě více utlumí již tak přiškrcený mezinárodní cestovní ruch 🛑. Ruku na srdce - budete plánovat dovolenou v době, kdy potřebujete PCR test 🧪 před začátkem zájezdu, alespoň antigenní test 🧪 před návratem domů a ještě PCR test 🧪 po návratu? Možná to vypadá, že jen zbytečně přeháním - opak je bohužel pravdou a je to tvrdá realita. Výše popsaný návratový scénář platí pro červené a tmavě červené země, což je v Evropě vše kromě Islandu a Vatikánu (oba zelená 🟢 = návrat bez omezení), Dánska, Finska, Řecka, Norska (vše oranžová 🟠 = test "jen" před návratem). Údaje jsou platné k dnešnímu dni (16.2.2021). Snad se covidová situace brzy zlepší a spolu s ní i podmínky pro cestování.

Přesto u mě převládá optimismus a vize lepších zítřků, možná i proto, že všichni klienti, kteří se s námi v pátek 5.února vydali na turisticko-poznávací zájezd na Tenerife, se po týdnu mohli vrátit domů. Ve čtvrtek 11.února absolvovali antigenní testy, všichni s negativním výsledkem (uff), a tak mohli v pátek do letadla z Tenerife do Prahy nastoupit dle plánu.

Teď už zpět k "Ohlédnutí za rokem 2020" a jeho páté části. Pokud jste předchozí části ještě nečetli, najdete je u nás na webu na blogu:

  1. Ohlédnutí za rokem 2020 - část první
  2. Ohlednutí za rokem 2020 - část druhá
  3. Ohlédnutí za rokem 2020 - část třetí
  4. Ohlédnutí za rokem 2020 - část čtvrtá
  5. Velký vládní guláš
  6. Zápisky z cest - příprava zájezdu do Kostariky

Srpen

I na srpen jsme se (opět) těšili. To jsme měli naplánované a obsazené zájezdy na Madeiru, na Azory a do Gruzie. Všechny tyto tři destinace celkem úspěšně vzdorovali covidu a my (Česká Republika) jsme na tom byli rovněž velmi dobře - počet osob s nově prokázaných onemocněním covid-19 se u nás pohyboval v nižších jednotkách stovek za den (zdroj: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19). Zdánlivě ideální kombinace odletové země a cílové destinace.

Madeira

Jak to dopadlo s Madeirou na přelomu července a srpna jste se dočetli v minulém "Ohlédnutí" (zrušeno kvůli zrušení letů). Termín 7. - 17.8.2020 ale vypadal opět slibně. 16.7. (tři týdny před odletem) ještě ruším několik rezervovaných letenek na které již nemáme klienty a dostávám potvrzení o jejich zrušení a že je aplikován stornopoplatek ve výši zálohy (a je to tak v pořádku - tak praví dohoda mezi námi a leteckou společností).

Co už mi ale přišlo lehce "za čárou" bylo to, že stejný den, jen o pár hodin později, mi přišel e-mail, že náš let z Madeiry (17.8. v pondělí) je zrušen a že na srpen už Smartwings počítá jen s pátečními lety na Madeiru, tedy reálně jsou možné týdenní či dvoutýdenní turnusy. Takovýchto zrušení ze strany Smartwings na poslední chvíli už bylo příliš (do toho ještě aplikace stornopoplatku za let, který sama společnost zrušila jen pár hodin poté, co nám poplatek naúčtovala), navíc při změně na páteční let z Madeiry v tu dobu chtěla letecká společnost ještě doplatek cca 1000 Kč/os (protože již byla dostupná jen vyšší knihovací třída) a také ne každý by byl ochoten přistoupit na zkrácený týdenní termín s nejistou realizací, rozhodli jsme se proto opět pro zrušení zájezdu a přesun zájemců na budoucí termíny. V případě zájmu o týdenní variantu jsme nabídli termín ještě v roce 2020, zájemcům o jedenáctidenní variantu jsme již nabízeli jen rok 2021.

Gruzie

Odlet do Gruzie byl plánován na 11.8. a zpočátku vypadala realizace vcelku "růžově". 30. června totiž EU vydala seznam "bezpečných" zemí, nepatřících do Schengenského prostoru (viz například tento článek). Mělo se jednat o bezpečné země z hlediska potenciálního rizika nákazy nemocí covid-19. Mezi nimi i Gruzie. "Paráda", říkali jsme si ... "tak Gruzie přeci jen letos bude" chlácholili jsme se, ačkoliv jsme věděli, že zmíněný seznam bezpečných zemí není pro členské státy nijak závazný, že se jedná pouze o unijní doporučení pro otevření hranic. Devět z patnácti uvedených zemí leží za oceánem nebo v Ásii, proto jsme čekali, že Gruzie, která je prakticky za rohem, se nám samozřejmě zpřístupní.

Je třeba si uvědomit, že my (Česká republika) nemůžeme přímo ovlivnit podmínky vstupu do Gruzie - to je jen a pouze na gruzínské vládě. Mohlo by se tak zdát, že naše nadšení ze seznamu bezpečných zemí vydaným EU není na místě. Faktem ale je, že při formování bilaterálních zahraničních vztahů, tvorbě podmínek vstupu občanů daných zemí a celních předpisů, se většinou vychází z principu reciprocity. "Jak ty na mě, tak já na tebe". To byl důvod našeho nadšení - dalo se logicky očekávat, že pokud ČR otevře hranice pro občany Gruzie, otevře i Gruzie své hranice nám.

Čekali jsme tak na reakci Ministerstva zahraničních věcí, jak se k doporučením postaví. Netrvalo to (překvapivě) dlouho a ještě stejný den (30. června) hned po poledni vydalo MZV tiskovou zprávu "Seznam bezpečných zemí se rozšiřuje o 8 zemí mimo EU". Radost, natěšení - říkám si, že takhle rychlou reakci jsem od MZV nečekal ... s nadšením otevírám článek. Po pár vteřinách nadšení mizí. Hned ve druhé větě článku totiž čtu: "Půjde o Černou Horu, Srbsko, Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu."

Jen stěží si lze představit projev ještě většího alibismu, než který v této tiskové zprávě MZV předvedlo. Do šesti mimoevropských zemí (Thajsko, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Jižní Korea) totiž nebylo možné vůbec pro turistické účely cestovat ⛔. Pokud jde o Černou Horu a Srbsko - ok, to beru, je to za rohem a pár Čechů tam jezdí (Černá Hora 18858 návštěvníků z ČR v roce 2017, zdroj zde, Srbsko 17934 návštěvníků z ČR v roce 2019, zdroj zde). Ale v podobných řádech je z pohledu návštěvnosti českými občany i Gruzie, 13575 návštěvníků v roce 2018 (zdroj zde). Z jakého důvodu MZV úmyslně nezařadilo na tento seznam bezpečných zemí i doporučovanou Gruzii, dodnes nevíme 🤷.

Co ale víme je, že na rozhodujících postech ve Wizzairu, který pro lety do Gruzie využíváme, pracují skuteční profíci. Den po zveřejnění výše zmíněné tiskové zprávy MZV (a nezařazení Gruzie na seznam bezpečných zemí) Wizzair zrušil všechny lety Praha - Kutaisi až do konce srpna (a později zrušil i zbývající lety z Prahy do Kutaisi do konce sezony). Ve Wizzairu jim bylo pravděpodobně jasné, že pokud my neotevřeme hranice Gruzíncům, oni nám také ne.

Na oficiální stanovisko gruzínské vlády (ohledně podmínek vstupu) jsme čekali až téměř do konce července, na zrušení letů z Prahy jsme ale museli reagovat ihned. Jelikož Wizzair létá do Kutaisi i z Vídně, letový řád je jen o den posunutý a zároveň rakouská vláda v tu dobu Gruzii (prozatím) nezazdila, hned začátkem července jsme klienty o všem informovali a posunuli termín zájezdu o den dříve s odletem z Vídně.

Stále ale neexistovalo žádné oficiální stanovisko, za jakých podmínek je do Gruzie možné cestovat. To přišlo až na úplném konci července a ukázalo nám jak takový princip reciprocity v praxi funguje. Jen pět států EU se řídilo doporučeními a otevřelo gruzíncům své hranice. Německo, Francie, Estonsko, Lotyšsko a Litva. Občané těchto států mohli od 1.8. do Gruzie cestovat s podmínkou prokázání se negativním PCR testem. Dalších jedenáct států EU (ČR mezi ně nepatří) alespoň označilo Gruzii jako "zelenou" zemi a pro cesty z Gruzie do těchto států (a naopak) byly uplatňovány různé restrikce, ale cestovat se teoreticky dalo. Pro zbylé státy EU, zahrnující i ČR, platila "krásná" věta: "As for other EU member states that have not opened borders to Georgia (Slovenia, Austria, Belgium, Bulgaria, Denmark, Malta, Slovakia, Finland, Hungary, Norway, Czechia, and Croatia), the status quo will be maintained by Georgia as well." (kdo nevládnete angličtinou - podstatná je ta zvýrazněná část, která říká že "status quo bude zachován"). Tyto podmínky vstupu do Gruzie platí s drobnými obměnami dodnes (zdroj: https://stopcov.ge/en/EntryRules). Změnily se například podmínky cestování z těch pěti "liberálních" států - jelikož už v Gruzii mají dostatek PCR testů, vyžadují testování po příletu do Gruzie (což v praxi opět vělkou část potenciálních turistů odradí).

A jelikož tak bylo jasné, že za žádných podmínek cestovat do Gruzie nemůžeme (děkujeme MZV 👿), zájezd jsem zrušili a pro zájemce nabídli různé alternativy ještě během podzimu.

Věříme, že v letošním roce už by ta Gruzie vyjít mohla. Klienti jsou přihlášení, ubytovatelé i tamní dopravce se na nás těší, Wizzair má lety naplánované (a vzhledem k vysokému podílu peněz a dalších likvidních prostředků na zisku, začátkem pandemie, mu důvěřujeme a očekáváme že přežije, zdroj zde). Záleží už "jen" na naší a gruzínské vládě.


V předchozím "Ohlédnutí" jsem sliboval, že se konečně dočtete o tom, jak jsme v srpnu realizovali první zájezd od propuknutí koronakrize a protože jsem už Madeiru i Gruzii "vystřílel" výše a realizace se nekonala, asi tušíte, že se nám podařilo zrealizovat zájezd na Azorské ostrovy 🥳.

Vzhledem k délce předchozího textu si je (Azory) ale nechám na příště - věřím že mi rozdělení srpna na dvě části prominete.

Díky za přečtení.

Petr Schlindenbuch

Rádi byste se na něco zeptali? Téma může být jakékoliv, napište mi.

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.